امروز بعد از اینکه عصبانیتم از زمان دیدن فیلم از بین رفت نشستم و نقدای فیلم رو خوندم. 

فیلم درمورد دختریه که شب قبل از عروسیش به دوستاش اطلاع میدن که عروسی به خاطر مرگ عروس بهم خورده. و بعد شاهد تلاش دو دوست(پگاه آهنگرانی-باران کوثری) برای فهمیدن چند و چون مرگ دوستشون میشیم. 

فرداش میرن خونه‌ی دختر رو پیدا میکنن، پدری که رفتار عجیبی داره، و خواهری که ترس و نگرانی رو میشه از حرکاتش دید اما حرفی به میون نمیاد. از اسم فیلم شاید بشه حدس زد که علت مرگ هرچی هست شاید باید در اتفاقاتی توی همون خونه افتاده جستجوش کرد.

بازی حامد بهداد هم در نقش نامزد دختر خوبه، و تا اخر فیلم این شک رو بوجود میاره که ایا مرگ سمیرا زیر سر اونه یا لااقل از راز مرگ خبر داره یا نه. 

تو یه صحنه‌هایی از فیلم نشون میده که خواهر عروس با فرستادن ایمیل و اس ام اس بعد از مرگ خواهرش سعی داره به دوستاش یه سری کد رو نشون بده، و دو تا دوست بعد از مدتی از فیلم حذف میشن.بهار به شهرستان برمیگرده ولی حذف شدن ناگهانی دوست دیگه که اتفاقا باهوش تر و کنجکاو تر به نظر میرسه خیلی چیزا رو ناتمام میذاره. 

و در نهایت فیلم با فلش بک سمت دیگه ای از داستان رو نشون میده و اتفاقاتی که به سمیرا گذشت قبل از مرگش. سمیرا وقت ارایشگاه داره، ولی ناگهان متوجه میشه که خواهر و مادر همسرش هم میخوان همراهش بیان، اما بیخبر اون رو به مطب پزشک زنان میبرن و ازش میخوان معاینه بشه تا گواهی بکارت بگیره. سمیرا که شکه شده سعی میکنه با نامزدش تماس بگیره و نهایتا از مطب فرار میکنه. 

و انتهای فیلم هم پسر که از ماجرا خبر نداشت با خانواده ش دعوا میکنه و داره توی خیابونا دنبال سمیرا میگرده که میبینه تصادف کرده.

البته از صحنه‌ی تصادف هم چیزی نشون داده نمیشه، جز قیافه‌ی شکه شده حامد بهداد و هجوم مردم. توی نقدا از خودکشی سمیرا گفته بودن و من متوجه نشدم از کدوم کد و نشونه به این نتیجه رسیدن.

فیلم پر از پرونده‌های باز شده و اتفاقات مبهمه.پدر سمیرا از همون ابتدا سعی میکنه مرگ دخترش رو مخفی کنه و تلاشی برای حل شدن ابهامات مرگ دخترش نمیکنه  و با خوندن نقد‌ها دیدم که اکثریت باور دارن که از همین رفتارها میشه به این نتیجه رسید که سمیرا قربانی تجاوز از سوی پدرش بوده و از سینمای ممیزی ایران انتظار واضح تر از این بیان شدن رو نمیشه داشت! 


مسعود فراستی: فیلم روی هواست و هرکسی حدسی میزند.این که نشد فیلم.این که نمیشود که نمیشود آن را چی را؟گفت که نشد حرف ! 

:))))


مهراد اصفهانی:

خانۀ دختر به استناد سوژۀ نادرش و این‌که خیلی‌ کم پیش می‌آید چنین اتفاقی رخ بدهد و برطبق آن‌چه می‌بینیم، فیلم ضعیفی است و در عین‌ حال جسورانه؛ از حیث مطرح‌کردن چنین موضوعی (البته اگر به وضوح بیان می‌شد). متأسفانه اما چیزی که می‌بینیم، فرسنگ‌ها باچیزی که بوده فاصله داشته و به‌‌واقع اثری بی‌خاصیت ، بی‌سر و ته ، شلخته و پر از ابهام است. نه صاحب اثر می‌فهمد چه تحویل داده و نه مخاطب می‌فهمد چه تحویل گرفته است